Psihošpancir

Psihošpancir

Psihošpancir

Zdravstveni djelatnici Doma zdravlja Varaždinske županije i ove godine aktivno su sudjelovali na 9. Psihošpanciru sa svojim zanimljivim predavanjima, odličnim prezentacijama kao i rezultatima istraživanja.

U sklopu Psihošpancira održan je Simpozij na temu Palijativne skrbi na kojem su aktivno sudjelovale magistre sestrinstva Dumbović Nataša, Ivana Stančić Soldatek, Ivana Martinec i bacc. med. techn., mag. psih. Kristina Kišić sa prezentacijom radova, kako bismo dale podršku hospicijskoj i palijativnoj skrbi širom svijeta s obzirom da se Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi obilježava druge subote u listopadu, svake godine. I ove godine 12. listopada koristi se prilika zagovaranja bolesnika s potrebom za palijativnom skrbi.

Važno je naglasiti pružanje suosjećajne i empatične skrbi koja poštuje dostojanstvo i želje bolesnika uz holistički pristup usmjeren na osobu. Afirmirati ljudsko dostojanstvo, život u punini do prirodne smrti, trebao bi biti najveći izazov za sve koji skrbe o bolesniku kojem je potrebna palijativna skrb. Prihvaćanje prolaznosti pitanje je koje si ne postavljamo do onog trenutka kada se ne suočimo sa skorim krajem života nas samih ili svojih bližnjih. Ima li dostojanstva za obitelj u samoj pomisli da gube voljenu osobu? Pojam smrti i sam proces umiranja u svojoj cjelovitosti i kompleksnosti nadrasta sve sastavnice čovjekove svijesti i podsvijesti te iziskuje multidisciplinarni pristup članova tima koji skrbe o bolesniku i članovima njegove obitelji.

Također je održan Okrugli stol na temu Palijativne skrbi u kojem je sudjelovala koordinatorica palijativne skrbi Nataša Dumbović. Zaključak je da je izraziti porast bolesnika koji zahtijevaju palijativnu skrb, a velik je nedostatak stručnog kadra, hospicija i mreže volontera kao i nedovoljna informiranost društva o postojanju čvrste i široke mreže palijativne skrbi.

Dr. dent. med. Leona Kraljić Posavec svojim sudjelovanjem pobliže je objasnila slušačima koja je uloga doktora dentalne medicine u dijagnostici bolesti pacijenata sa multiplom sklerozom. Iznijela je svoje rezultate istraživanja koji ukazuju na povećanu pojavnost oralnih simptoma, odnosno narušenu funkciju usne šupljine u pacijenata s MS- om. Također je napomenula da sama bolest uvelike djeluje na psihološko stanje pacijenata, te je važno postići multidisciplinaran pristup liječenju.

Galerija

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće